دانش فراسو؛ مرکز انجام پروپوزال

انجام پروپوزال

انجام فنی و تخصصی پروپوزال و پایان نامه تمام رشته های دانشگاه در مقطع ارشد و دکتری

جهت کسب اطلاعات دقیق، هم اکنون با کارشناسان موسسه دانش فراسو تماس حاصل فرمایید 09101827123

انجام پروپوزال
نگارش پروپوزال

انجام پروپوزال

یکی از دغدغه هایی که در پایان تحصیلات تکمیلی ذهن هر دانشجویی را به خود مشغول میکند نوشتن پروپوزال است. انجام پروپوزال یکی از مهمترین بخشهای تحصیلات تکمیلی محسوب میشود زیرا دانشجویان با نوشتن پروپوزال ایده های ذهنی خود را به مرحله اجرا و عملیاتی میرسانند و تنها واژه ای که میتوان برای موفقیت پروپوزال بیان کرد متقاعد کردن است. اگر در نگارش پروپوزال دچار مشکل شده اید؛ موسسه دانش فراسو با کادری متخصص و مسئول در خدمت شماست

قالب پروپوزال

پروپوزال یک طرح کتبی و رسمی است که دانشجویان باید آن را به افراد دیگر یا گروهی خاص ارائه دهند. هر دانشگاهی برای نگارش پروپوزال دانشجویان خود فرمت و استانداردهای خاص خود را دارد. این نکته بسیار حائز اهمیت است و دانشجویان باید قبل از شروع تحقیقات و برنامه ریزی برای نوشتن پروپوزال خود ابتدا به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنند و از قالب پروپوزال تعریف شده توسط دانشگاه اطلاعاتی را کسب کرده و یا فرمت آن را از استاد راهنمای خود درخواست کنند.

عنوان پروپوزال

دانشجویان بعد از انتخاب موضوع پژوهش خود باید یک عنوان خوب برای پژوهش در نظر بگیرند. عنوان پروپوزال باید کوتاه، مختصر و مفید باشد (حداکثر 15 کلمه) و از متغیرها یا موضوعات تکراری انتخاب نشده باشد. کاملا جدید و نو باشد. محتوای پژوهش دانشجو را بیان کند. صریح و روشن و شفاف باشد. به صورت جمله خبری نوشته شود و با کلماتی مثل بررسی، میزان، مقایسه و … شروع شود.

نحوه پروپوزال نویسی

برای نگارش پروپوزال ابتدا باید موضوع مناسبی را انتخاب کنید و قبل از اینکه شروع به نوشتن مراحل انجام پروپوزال کنید باید موارد زیر را به عنوان پیش نیاز در نظر بگیرید. این موارد عبارتند از:

1-زمان نوشتن
2- تعداد فصلهای پروپوزال
3- ساختار اولیه پروپوزال
4- رعایت ترتیب نگارش فصول
5- داشتن یک فایل
6- نام فایل
7- ضمیمه کردن

موضوع تحقیق

اولین مرحله و مهمترین بخش پروپوزال نویسی انتخاب موضوع پژوهش و تحقیق است. در بخش انتخاب موضوع پژوهشگر باید مشخص کند که درباره چه موضوعی قصد مطالعه و تحقیق دارد.
انتخاب موضوع دارای فاکتورهای بسیار مهمی است که عدم رعایت آنها ممکن است چالشهای بسیار بزرگی را برای دانشجو به همراه داشته باشد

بیان کردن مساله

بیان مسئله در واقع همان سوالی است که ذهن پژوهشگر به دنبال جواب آن است. در این بخش باید مشخص شود موضوع انتخاب شده قابلیت عملیاتی شدن را دارد. هیئت داوران باید متقاعد شوند که انجام این پژوهش نتیجه و دستاورد مطلوبی را به دنبال دارد.

پیشینه تحقیق

در بخش پیشینه تحقیق، پژوهشگر پژوهشهایی را که هم راستا با تحقیق خود بوده است را معرفی میکند. هدف از استفاده از پیشینه تحقیق جلوگیری از سرقتهای ادبی، بهرهمندی از تجارب پژوهشگران دیگر و آشنا شدن با ضعفها و قوتهای پژوهشهای انجام شده است.

اهداف پژوهش

در پژوهش دو هدف کلی و جزئی وجود دارد. هدف کلی که بیانگر موضوع تحقیق است و اهداف جزئی به پاسخ مساله تحقیق میپردازد.

بیان فرضیه

فرضیه نیز مانند اهداف تحقیق باید واضح و روشن بیان شود و قابلیت اندازه گیری داشته باشد. فرضیهها پیش بینیهای منطقی هستند که در معرض  آزمون و خطا قرار میگیرند و ممکن است تایید یا رد شوند.

ابزار و روش تحقیق

در این بخش روشهای جمع آوری اطلاعات، ابزارهای اندازهگیری، جامعه آماری و نمونه مورد مطالعه، روشهای نمونهگیری و ابزار مورد نیاز تحقیق بیان میشود.

انجام پروپوزال کارشناسی ارشد

انجام پروپوزال کارشناسی ارشد همواره یکی از مسائل کلیدی و دغدغه های دانشجویان عزیز است. دانشجویانی که در دوره تحصیل به روش و اصول تحقیق تسلط کافی داشته باشند در نگارش پروپوزال خود دچار سردرگمی نمیشوند.
انتخاب موضوع پروپوزال حساسترین و مهمترین بخش است که دانشجویان باید توجه داشته باشند و تحقیقات لازم را انجام داده و آگاهی خود را در زمینه رشته تحصیلی و حوزه کاری خود افزایش دهند تا به راحتی بتوانند در نگارش و دفاع از پروپوزال خود به نتیجه دلخواه برسند.

مراحل تصویب پروپوزال کارشناسی ارشد

در بخش تصویب پروپوزال دانشجو باید ابتدا استاد راهنما و استاد مشاور پایان نامه خود را انتخاب و معرفی کند. سپس پروپوزال خود را قبل از ارائه در سامانه ایران داک ثبت کند. مراحل تصویب پروپوزال در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:
1-در مرحله اول دانشجو باید  پروپوزال خود را به همراه مدارک لازم در پورتال بارگذاری کند و به کارشناس مربوطه ارائه دهد.
2- در مرحله دوم کارشناس بررسیهای اولیه را بر روی مدارک انجام میدهد و در صورت تایید به استاد راهنما ارجاع میدهد.
3- در مرحله سوم استاد راهنما پروپوزال را تایید کرده و به مدیر گروه ارجاع میدهد.
4- در این مرحله مدیر گروه بعد از تایید پروپوزال، آن را به معاونین پژوهشی تحویل میدهد.
5- در اخرین مرحله تاریخ جلسه دفاع مشخص میشود و تصویب نهایی برروی پروپوزال انجام میشود.

برای آشنایی با نحوه سفارش انجام پروپوزال، می توانید به صفحه مزبور رجوع کنید.

انجام پروپوزال کارشناسی ارشد

دفاع از پروپوزال ارشد

بسیاری از دانشگاهها در مقطع کارشناسی ارشد جلسه دفاع برای پروپوزال تشکیل نمیدهند اما برخی از دانشگاهها برای این موضوع اهمیت خاصی قائل هستند. اگر دانشگاه محل تحصیل شما به جلسه دفاع از پروپوزال اهمیت میدهد رعایت نکات زیر میتواند به شما کمک کند تا در روز ارائه پروپوزال بهترین نتیجه را کسب کنید:

 • محتوای پروپوزال باید متنی علمی و روان و با کیفیت باشد
 • برای ارائه پروپوزال خود از پاورپوینت استفاده کنید و چندبار مطالب آن را تمرین کنید
 • نکته هایی که داوران میگویند را یادداشت کنید تا در زمان خود بتوانید به راحتی به آنها پاسخ دهید
 • مطالب خود را به طور شفاهی بیان کنید و از روی نوشته یا پاورپوینت نخوانید
 • اگر به مشکلی بر خوردید از استاد راهنمای خود با حفظ خونسردی کمک بگیرید
 • بدیهی است که در جلسه دفاع استرس بر شما وارد شود اما سعی کنید چشمان شما این اضطراب را منعکس نکند و با اعتماد به نفس بالا بر اضطراب خود غلبه کنید

انجام پروپوزال دکتری

انجام پروپوزال دکتری از بعضی جهات مانند کارشناسی ارشد است با این تفاوت که در دکتری پروپوزال قوی تر و با کیفیت بیشتری نوشته میشود. نظریهها و فرضیهها باید به طور کامل و جامع مطرح شوند. به همین دلیل نگارش پروپوزال در دکتری زمان زیادی لازم دارد تا به نتیجه نهایی خود برسد. پروپوزال دکتری شامل بخشهایی است که این بخشها به طور خلاصه عبارتند از:

 • تحقیق با مقدمهای کوتاه و شفاف آغاز شود تا خواننده را ترغیب کند که ادامه مطلب را بخواند
 • پروپوزال باید دارای بخش طرح مساله باشد تا به بررسی معضلات و ارائه راه حلی برای آن بپردازد
 • ابزارها و روش تحقیق را شرح دهد
 • برای پروپوزال تاریخچهای ذکر شود و به بررسی تحقیقات پیشین هم جهت با تحقیق ارائه شده بپردازد
 • اهداف کلی و جزئی مشخص شود و سوالاتی در راستای پاسخگویی به اهداف تحقیق طرح و جواب داده شود
 • فرضیات واقعبینانه بر اساس موضوع تحقیق طرح شود
 • نتیجهگیری از بخشهای مهم انجام پروپوزال است. نتیجه باید گویا، واضح، کوتاه و مفید شرح داده شود
 • ذکر منابع پژوهش آخرین مرحله یک پروپوزال اصولی است

دفاع از پروپوزال دکتری

جلسه دفاع از پروپوزال دکتری شامل مراحلی است که عبارتند از:

1-دانشجو باید یک نسخه از پروپوزال خود را که توسط استاد راهنما تایید شده است را به همراه فرم آمادگی برای دفاع به مدیر گروه تحویل دهد
2- در مرحله بعد مدیر گروه آمادگی دانشجو را برای دفاع و لیست داوران را به معاون آموزشی دانشگاه ارائه میدهد
3- در این مرحله دانشجو به آموزش دانشگاه مراجعه میکند و یک نسخه پرینت گرفته شده از پروپوزال خود را که مطابق با استانداردهای دانشگاه تعریف شده تحویل میدهد.
4- شایان ذکر است که دانشجوی مقطع دکتری باید یک ماه قبل از جلسه دفاع یک نسخه پرینت گرفته شده از پروپوزال خود را به اساتید راهنما و مشاوران تحویل داده باشد
5- معاون آموزشی موظف است که دعوتنامه جلسه دفاع را برای اساتید و داوران داخلی دانشگاه ارسال کند و دعوتنامه اساتید خارج از دانشگاه را از دانشجو دریافت کند
6- آخرین مرحله برگزاری جلسه دفاع در زمان تعیین شده میباشد.

انجام پروپوزال مدیریت

رشته مدیریت به دلیل داشتن گرایشهای متنوع همیشه یک رشته جذاب و پرطرفدار در بین دانشجویان است. بسیاری از داشنجویان کارشناسی علاقهمند هستند که تحصیلات تکمیلی خود را در یکی از گرایشهای رشته مدیریت ادامه دهند. به هر حال هر دانشجوی مقطع کارشناسی و دکتری در رشته مدیریت با هر گرایشی باید برای اتمام تحصیلات خود پروپوزال و پایان نامه ارائه دهد.
برای انجام پایان نامه مدیریت دانشجویان عزیز این رشته باید توجه داشته باشند که قبل از نگارش پروپوزال به میزان کافی تحقیقات خود را انجام دهند وتمام جوانب کار را بسنجند تا بتوانند موضوع خوبی را برای تحقیق خود انتخاب کنند. اگر پروپوزال دانشجویان به هر دلیلی تایید نشود زمان زیادی را باید صرف تحقیق مجدد آن کنند.

تفاوت پروپوزال و پایان نامه

به طور کلی میتوان گفت پروپوزال کلیت یک طرح برای انجام یک پژوهش است در صورتیکه پایان نامه یک گزارش اصولی از انجام تحقیق است که تمام ابعاد تحقیق را در برمیگیرد. از دیگر تفاوتهای پروپوزال وپایان نامه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1-پایان نامه باید به صورت کامل و جامع ارائه شود اما پروپوزال نیازی به کلی بودن ندارد زیرا یک طرح پژوهشی است که فقط باید نکات مهم به صورت خلاصه در آن گفته شود.
2- برگزاری جلسه دفاع در پایان نامه یک مرحله مهم و اساسی است اما در پروپوزال الزامی به داشتن جلسه دفاع نیست
3- پایان نامه به عنوان یک واحد درسی محسوب میشود در حالی که پروپوزال این ویژگی را ندارد
4- در پروپوزال بخش اهداف تحقیق مهم است و به عنوان یک سرفصل جدا نوشته میشود اما در پایان نامه اهداف پژوهش در بخش مقدمه شرح داده میشود
5- در پروپوزال موضوع نتیجهگیری اهمیت بالایی ندارد اما در پایان نامه یکی از فصول تحقیق بخش نتایج است

تفاوت پروپوزال و مقاله

مقاله به عنوان گزارشی برای تحقیق است در حالی که پروپوزال طرح تحقیق میباشد.از دیگر تفاوتهای مقاله و پروپوزال میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1-در پروپوزال مخاطبان اساتید دانشگاهها هستند که قراراست کار دانشجو را ارزیابی کنند اما در مقاله مخاطبان محققین و دانشمندان هستند که به دنبال اسناد و مدارک برای ایدههای آزمایش شده میباشند

2- تفاوت در تعداد صفحات

3- مقاله دارای سه بخش آغازین، میانی و پایانی است که تمام مراحل در این سه بخش خلاصه میشوند اما در پروپوزال هر بخش به صورت جداگانه و به ترتیب اجرا میشود

4- تعداد واژه ها در مقاله بین 3000 تا 5000 است اما در پروپوزال ارشد و دکتری تعداد واژه ها بین 2000 تا 8000 کلمه است

پروپوزال پایان نامه

ارائه یک پروپوزال خوب و قابل قبول راهی است برای دانشجویان ارشد تا بتوانند پایان نامه انتهایی خود را به نحوی شایسته ارائه دهند. زیرا پروپوزال و پایان نامه مکمل هم هستند.
فصل اول هر پایان نامه نتیجه نگارش پروپوزال آن است که مانند یک نقشه برای اجرای نهایی پایان نامه عمل میکند. انجام پروپوزال در هر مقطعی به عنوان یک پیش نویس برای پایان نامه نهایی آن مقظع محسوب میشود.
برای نگارش فصل اول پایان نامه باید مطالبی را که منطبق بر محورهای اساسی در پایان نامه است را از پروپوزال انتخاب و در جای خود بنویسید. توجه به این نکته ضروری است که در نوشتن پروپوزال از افعال زمان آینده استفاده میشود در حالی که افعال در پایان نامه به صورت ماضی نوشته میشوند.
جهت آشنایی بیشتر می توانید مقاله پروپوزال پایان نامه را مطالعه نمایید.

پروپوزال پایان نامه
هزینه پایان نامه نویسی

قیمت پروپوزال نویسی

در تعیین هزینه پروپوزال نویسی عوامل مختلفی دخالت دارند که به برخی از آنها اشاره میکنیم:

 • رشته و گرایش درسی
 • دانشگاه محل تحصیل
 • موضوع پروپوزال و حجم مطالب مورد نیاز
 • تعداد ساعات توافقی برای آموزش
 • نرم افزارهایی که در طول تحقیق استفاده میشود
 • استخراج کردن مقاله از پروپوزال مورد نظر

و در پایان باید گفت پروپوزال به عنوان پیشنهادی از جانب دانشجویان مطرح میشود که باید ارائه آن با اعتماد و اطمینان انجام شود تا داوران و مخاطبین به این باور برسند که این پیشنهاد و ایده ارزش تحقیق و مطالعه بیشتر را دارد. پس سعی کنید ارائه خود را قدرتمند انجام دهید تا مورد قبول واقع شود.

در جستجوی معتبرترین مرکز پژوهشی برای پروژه تان هستید… همین الان با ما تماس بگیرید:

سفارش پروپوزال و پایان نامه شما در بهترین موسسه نگارش پایان نامه انجام می شود، در این مرکز ابتدا موضوع جدید برای پایان نامه در نظر گرفته می شود (در صورتی که موضوع نداشته باشید) و سپس در مرحله بعدی اقدام به نوشتن پروپوزال خواهد شد. پس از تصویب پروپوزال؛ نوشتن پایان نامه شروع می گردد.

شبکه های اجتماعی:

صفحه اینستاگرام موسسه

ارسال پیام در واتس آپ

ارسال پیام در تلگرام

شماره های تماس کارشناسان شیفت:
09101502239 – 09101827123

آدرس: تهران – خیابان آزادی
روبروی دانشگاه شریف
خیابان گرانمایه
مجتمع دانش فراسو