برای نوشتن پروپوزال از کجا شروع کنم؟                       

این سوال بسیاری از دانشجویانی است که در مرحله نگارش پروپوزال وارد شده اند ولی از نحوه انجام پروپوزال اطلاعی ندارند. با مطالعه این صفحه می توانید اطلاعات کاملی در این خصوص کسب کنید و براحتی از این چالش عبور کنید. همچنین کارشناسان مجتمع دانش فراسو بصورت تمام وقت پاسخگوی سوالات شما هستند و اگر به هر دلیلی قادر به انجام پروپوزال تان نباشید، می توانید این مسئولیت مهم را به محققین ممتاز این مجموعه محول کنید

فرم ثبت سفارش انجام پروپوزال

چگونگی نوشتن پروپوزال

چگونگی شروع نوشتن پروپوزال

دانشجویان عزیز مقطع کارشناسی ارشد و دکتری که فرایند تحصیلی خودشان را به پایان رسانه اند باید خودشان را آماده ورود به فرایند نگارش و دفاع از پایان نامه کنند. شروع هر پایان نامه ای با تهیه، ارائه و دفاع از پروپوزال خواهد بود در واقع انجام پروپوزال دروازه ای برای ورود به پژوهش اصلی یا همان پایان نامه است.
برای نوشتن پروپوزال ابتدا بایستی یک عنوان مناسب، جدید و غیر تکراری برای آن انتخاب کنید. انتخاب موضوع بسیار مهم است و ختم به پروپوزال نمی شود بلکه این موضوع در واقع موضوع پایان نامه شماست پس باید به گونه ای انتخاب شود که دارای توجیه پژوهشی باشد.

بعد از انتخاب موضوع، چه اقدامی کنم؟

بعد از اینکه موضوع را انتخاب کرده و به تایید استاد رساندید؛ باید وارد سایت دانشگاه شده و از قسمت «فرمهای پژوهشی» نسبت به دانلود فرم خام پروپوزال اقدام کنید. حتما به این نکته توجه داشته باشید که ارائه پروپوزال لزوما باید در یک قالب و فرم مخصوص و استاندارد باشد که ممکن است ساختار آن نسبت به دانشگاههای دیگر متفاوت باشد. حتی ممکن است قالب (یا همان فرم پروپوزال) در هر دوره ای مورد بازنگری و آپدیت قرار گیرد بنابراین آنرا از دوستانی که ممکن است ترمهای گذشته پروپوزال خودشان را ارائه کرده باشند نخواهید بلکه آخرین نسخه فرم خام پروپوزال را فقط از سایت دانشگاه می توانید دانلود کنید.

بعد از دانلود فایل خام، نگارش پروپوزال را چگونه شروع کنم؟

اکنون شما موضوع پروپوزال رو انتخاب کرده اید و فرم خام پروپوزال را هم در اختیار دارید. ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید که نوشتن پروپوزال یک کار حساس و مهم است پس اگر تجربه و آمادگی لازم برای این کار را ندارید بهتر است از مشورت افراد خبره بهره مند شوید. در این زمینه محققین مجتمع دانش فراسو می توانند شما را در انجام پروپوزال یاری دهند.
اما اگر بخواهید خودتان به تنهایی وارد این چالش شوید؛ باید به فرم خام پروپوزال دقت کنید و سرفصلهای آنرا با نهایت دقت و بصورت علمی تکمیل کنید. اولین مولفه «بیان مساله» است که در آن بایستی بصورت مبسوط به طرح و تشریح موضوع و مساله بپردازید. در قدم بعدی احتمالا با مولفه «ضرورت و اهمیت تحقیق» مواجه خواهید شد و در حد یک صفحه به این مطلب اختصاص دهید و به همین ترتیب مولفه های دیگر پرپوزال را بدقت تکمیل کنید. توصیه می شود اگر در مقطع دکتری تحصیل می کنید مقاله « چگونه پروپوزال دکتری بنویسیم » را نیز مطالعه کنید.

قدم بعدی جهت تکمیل فرایند انجام پروپوزال؛ چیست؟

پس از اینکه تمام سرفصلهای پروپوزال را مطابق فرمت استاندارد آن نوشته و تکمیل کردید؛ باید یک نسخه از آنرا جهت مطالعه و اظهار نظر استاد راهنما، برای ایشان ارسال کنید. استاد محترم راهنما موظف است پروپوزال شما را بصورت کامل مطالعه کرده و کم و کاستیهای آنرا به شما متذکر شود تا نسبت به تقویت و تصحیح آن اقدام نمایید. بطور معمول؛ اساتید نسبت به پروپوزال تمام دانشجویان نظرات اصلاحی مطرح می کنند و این مساله طبیعی است پس بهتر است در این مرحله انتقاد پذیر باشید و نقطه نظرات استاد راهنما را مو به مو در پروپوزال اعمال کنید.

چالشی به نام «همانندجویی» در انجام پروپوزال

با توجه به اینکه یکی از مدارک مورد نیاز برای تصویب پروپوزال «گزارش همانندجویی» است بایستی بعد از تکمیل و نگارش پروپوزال دانشجو در سامانه همانندجویی به آدرس tik.irandoc.ac.ir ابتدا ثبت نام کرده و سپس نسبت به بازگزاری پروپوزال اقدام کرده باشد. سامانه همانندجویی در پاسخ به خواست جامعه علمی کشور و برای بهبود اخلاق علمی و حمایت از مالکیت فکری و معنوی و همچنین پیشگیری از بدرفتاریهای علمی راه اندازی شده است. این سامانه با ارائه یک عدد بر حسب درصد؛ میزان شباهت مطالب پروپوزال شما را با سایر دانشجویان نشان می دهد. به طور منطقی هرچه درصد گزارش همانندجویی کمتر باشد، مطلوب تر است.

خدمات مجتمع دانش فراسو در انجام پروپوزال

موسسه دانش فراسو سالهاست که در حوزه خدمات آموزشی؛ پژوهشی؛ داوری؛ نقد؛ نگارش؛ تدوین و انجام پروپوزال و پایان نامه های دانشگاهی فعالیت دارد و با افتخار اعلام می کنیم که این مجموعه امروز بعنوان معتبرترین مرکز پژوهشی کشور شناخته می شود. بسیاری از دانشجویان که در انجام پروپوزال دکتری با موانع جدی مواجه بوده اند، فقط در این مجموعه موفق به دفاع و تصویب از پروپوزال خود شدند و این برای ما افتخاری بزرگ است.
بنابراین چنانچه فرصت کافی برای نگارش پروپوزال خود ندارید؛ اصلا نگران نباشید و مسئولیت نگارش، تدوین و اصلاح آنرا به محققین دلسوز موسسه محول کنید و مطمئن باشید سریعتر از هر وقت دیگر پروپوزال شما به تصویب خواهد رسید.

سفارش انجام پروپوزال

مرحله بعدی و انتهایی جهت تصویب پروپوزال

غالبا پروپوزال بعد از آنکه توسط استاد راهنما مورد بررسی و تایید قرار گرفت به مدیر گروه تحویل داده می شود. گروه داوری اولیه پروپوزال را به دو نفر از اعضای گروه محول می کند، پس از داوری اولی؛ پروپوزال در جلسه شورای پژوهشی مطرح شده و بعد از بررسی و موافقت اعضاء در گروه تصویب می شود.
توجه داشته باشید که قبل از آنکه موضوع پروپوزال در شورای پژوهشی بررسی شود؛ لازم است حداقل از یک هفته قبل در سامانه دانشگاه (سامانه پژوهشیار دانشگاه آزاد) بارگزاری شود.
پس پروپوزال در نهایت باید به تصویب  شورای پژوهشی دانشگاه یا گروه آموزش (در دانشگاههای کوچکتر) برسد و این مرحله شاید پر استرس ترین مرحله به حساب بیاید. در برخی مواقع مشاهده شده است که متاسفانه پروپوزال بعضی از دانشجویان از دستور کار خارج می شود یا اصلا در جلسه مطرح نمی شود. بنابراین لازم است دانشجو با جدیت و سماجت این مرحله را پیگیری کند تا حقی از او ضایع نشود یا تصویب پروپوزال به تعویق نیافتد. توجه داشته باشید که تاریخ تصویب پروپوزال از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که دانشجویان کارشناسی ارشد شش ماه بعد از این تاریخ اجازه دفاع از پایان نامه شان را خواهند داشت (در دانشگاه پیام نور 4 ماه) و دانشجویان مقطع دکتری یک سال بعد از تاریخ تصویب پروپوزال اجازه دفاع از رساله را خواهند داشت. هرچقدر تصویب پروپوزال با تاخیر مواجه شود؛ طبیعتا دفاع از پایان نامه هم به تاخیر میافتد.

بیشتر بخوانید: چنانچه دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد هستید می توانید مقاله چگونه پروپوزال کارشناسی ارشد بنویسیم را نیز مطالعه کنید.

پیش پروپوزال چیست و کی ارائه می شود؟

پیش پروپوزال یک بخش غیر رسمی است که معمولا از دانشجویان مقطع دکتری و صرفا جهت تایید موضوع خواسته می شود. علت نوشتن پیش پروپوزال آن است که ثابت شود دانشجو نسبت به موضوعی که انتخاب کرده است اشراف کامل دارد در واقع پیش پروپوزال صرفا جهت توجیه علمی موضوع و بررسی بعضی از جنبه های آن درخواست می شود و اگر پیش پروپوزال مورد توجه استاد راهنما قرار نگیرد ممکن است موضوع پایان نامه را مردود اعلام کند و شما مجبور شوید موضوعات دیگری برای پایان نامه انتخاب کنید.
در نوشتن پیش پروپوزال بایستی دقت شود چراکه اهمیت آن کمتر از پروپوزال اصلی نیست. توجه داشته باشید بخشهایی که در پیش پروپوزال نوشته میشود چنانچه مورد تایید استاد قرار بگیرد می تواند عینا به پروپوزال اصلی منتقل شود.

اگر در جستجوی بهترین موسسه انجام پروپوزال و پایان نامه هستید… همین الان با ما تماس بگیرید:

سفارش پروپوزال و پایان نامه شما در بهترین موسسه نگارش پایان نامه انجام می شود، در این مرکز ابتدا موضوع جدید برای پایان نامه در نظر گرفته می شود (در صورتی که موضوع نداشته باشید) و سپس در مرحله بعدی اقدام به نوشتن پروپوزال خواهد شد. پس از تصویب پروپوزال؛ نوشتن پایان نامه شروع می گردد.

شبکه های اجتماعی:

صفحه اینستاگرام موسسه

ارسال پیام در واتس آپ

ارسال پیام در تلگرام

شماره های تماس کارشناسان شیفت:
09101502239 – 09101827123

آدرس: تهران – خیابان آزادی
روبروی دانشگاه شریف
خیابان گرانمایه
مجتمع دانش فراسو